מה להנקה ולפמיניזם – סדנה שלי בפסטיבל שאקטי

 
פמיניזם והנקה – זה הולך ביחד ?האם אפשר בחברה שלנו להיות פמיניסטית ומניקה? האם ההנקה כובלת את האשה לבית ולמשפחה, או שהיא מימוש אספקט חשוב בנשיות ובאימהות? למה לא מתלוננים כשאני לובשת גופיות עם מחשוף, אבל אם אני מניקה בבית קפה מעירים לי? שיחה על האתגרים שמציבה החברה כיום בפני אמהות, דרך פריזמת ההנקה.
 
על זאת ועוד בסדנה שאעביר בפסטיבל שאקטי, ביום שישי הקרוב. אולי גם ייצא מזה פוסט בעתיד, אינשאללה.
 
דעות, המלצות לקריאה, שיתוף מניסיון אישי – בלשון מכבדת בלבד – יתקבלו כאן בברכה ובתודה. הודעות בלשון לא מכבדת, כולל שימוש לא ראוי ב"פנאטיות" או "טרור הנקה" וכדומה – יימחקו. אל תבזבזו את זמנכן וזמני.
 
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • סנדי ש  ביום 10 ביוני 2009 בשעה 1:30 PM

  בהצלחה (:

 • חנה בית הלחמי  ביום 10 ביוני 2009 בשעה 2:19 PM

  הוא בעיקר החלפת ההגבלה הפטריארכאלית של נשים לאימהות בלבד, בהכוונה לכאורה-פמיניסטית של נשים לאימהות בלבד. הן מטיפות ההנקה והן בנג'מין-ספוקים של העולם הזה, חוטאים לריבונותן של נשים בה במידה. אותה גברת בשינוי אדרת. ליבי נחמץ מול התופעה הזו. כפיה פ]סיכולוגית היא כפיה פסיכולוגית.

 • דבורה לדרמן דניאלי  ביום 10 ביוני 2009 בשעה 2:43 PM

  חנה,
  למצות את העניין ככפייה פסיכולוגית זו החמצה רצינית. נשים צריכות להיות ריבונות לגופן, על זה אין ערעור. זכותן לבחור לא להניק, כמו שזכותן להתנכר לגופן, לקולותיו, לחוכמתו ולצרכיו. בשם ה"פמיניזם", כביכול, בשם ההתנערות מהמהות הנשית ומהגוף הנשי, בשם החופש המוחלט והשיוויון, נדחה את אחד האוצרות המדהימים שנתן לנו גופנו…
  נכונות להניק היא קודם כל הבעת אמון בגוף הנשי.ללא אמון כזה אנו יכולות להיות חופשיות ומשוחררות, אך מנוכרות וחצויות…
  אינני מדברת כמובן על מקרים בהם אישה רוצה להניק אך קשיים רגשיים וגופניים אינם מאפשרים זאת. אך ליבי נחמץ (וכאן אני משתמשת כמובן בלשונך) מול אישה המוותרת על הנקה רק בשם הפמיניסטיות שלה,או שרואה בהטפה להנקה אויב.
  דבורה.

 • יונת  ביום 10 ביוני 2009 בשעה 10:30 PM

  "כשאנו בוטחות ביצרני תחליפי החלב יותר מכפי שאנו בוטחות ביכולתנו שלנו להזין תינוקות, אנו מאבדות את ההזדמנות לתבוע לעצמנו היבט של עוצמתנו כנשים. לחשוב שתחליף חלב הוא טוב כמו חלב אם זה להאמין ששלושים שנות טכנולוגיה טובות יותר משלושה מיליון שנים של התפתחות הטבע. ההנקה הביאה אין-ספור נשים לשוב ולפתח אמון בגופן, גם כאשר לא היו בטוחות כלל שיוכלו להניק. זוהי פעולה של עוצמה נשית, ואני חושבת שזהו פמיניזם בצורתו הצרופה."

 • חנה בית הלחמי  ביום 10 ביוני 2009 בשעה 11:21 PM

  כהתנכרות לגופינו מול "הקשבה לקולותיו ולחוכמתו", פירושו כפייה פסיכולוגית שלילית, מנכרת וקשה.
  אני מציעה שתעבדי קצת על הניסוחים שלך בנושאים אלו, ותנסי להבין מה המשמעות האמיתית שלהן על ריבונותן של נשים על חייהן וגופן. הרבה כבוד לאשה כאדם – אין בהצגת נושא כזו, וללא כבוד אין ריבונות.
  אין אשה שמוותרת על הנקה בשם הפמיניזם, יש הרבה שעומדות על זכות הבחירה שלהן בשם הפמיניזם. הנימוקים לא להניק תקפים בדיוק כמו הנימוקים מדוע כן להיניק, וכדאי אולי שתקחו צעד אחורה מהמיסיונריות המאוד בעייתית הזו ותתנו לנשים לבחור לבד.
  אני מודה שאני במפורש סולדת ממונחים דתיים, אולי אף כתיים במהותם, כמו "אחד האוצרות המדהימים שנתן לנו גופינו" או מונחי הטפה דומים. כל אשה יכולה להניק ולכל אשה הזכות לבחור ללא שיופעלו עליה לחצים גלויים או סמויים. **הטפה** להנקה היא אכן אויב לריבונות הנשית.הנזק שאתן עושות גדול בעיני מיתרונות ההנקה.

 • ימימה  ביום 10 ביוני 2009 בשעה 11:24 PM

  יאללה, פוסט! על זה!

 • יוליה  ביום 11 ביוני 2009 בשעה 9:43 AM

  פירושו מיסיונריות?
  אסור כבר אפילו לומר שאני מאושרת על כך שאני מניקה, שאני מרגישה שגופי עושה משהו יפה ונכון כשאני מניקה (בלי לתקוף אף אחת שלא מניקה, בלי לנסות לשכנע אותה להניק) – כי זה ייתפס חלילה כמיסיונריות?
  האם עלי להציג את עצמי תמיד כסובלת וכמקריבה קורבן כדי לא לקומם עלי חלילה את חנה בית הלחמי?

 • דבורה לדרמן דניאלי  ביום 11 ביוני 2009 בשעה 9:44 AM

  חנה,
  אני רוצה להסביר את גישתי, ומדוע אני משתמשת בניסוחים הללו…חופש בחירה, ריבונות ואוטונומיה אישית הם חשובים,אך הם על פי תפיסתי, רק נקודת ההתחלה,רק "נקודת האפס", ולא המטרה הסופית. אני דוגלת בתפיסה פמיניסטית, (כן, גם זה פמיניזם),שרואה בחזרה אל הגוף את אחת הדרכים המרכזיות להעצמה נשית לעבר חיים שלמים וממומשים. כל עוד הגוף הוא "מיטרד" בדרכי אל שחרורי האישי, או שהוא רק אביזר לשימוש עבורי (אביזר הולדה, אביזר להנאה מינית וכו..), אני לא חייה בגוף, אני מתנכרת לו, ובכך אני מאמצת את ההתייחסות הזיכרית לגוף שלי.
  נכון, הנקה "משעבדת". כאם שהניקה שלושה ילדים במשך יותר משנה אני יודעת שהיא מתישה, ומקשה ריגשית,(לצד ההנאה והעונג הגדול), במיוחד אם את אם שרק מזינה את כולם מסביב, חוץ מאת עצמך. ואי אפשר שלא להבין את הקושי של נשים לבטוח בכך שהגוף שלהם יידע לייצר עבור התינוק שלהן את מה שהוא צריך, אחרי שכל חייהן לימדו אותן שהגוף הינו מכונה פסיבית ופרימיטיבית,חסרת תבונה או ידע. אבל האם תחושת ה"ריבונות" היא האידיאל ,האם החופש של האישה לבחור היא המטרה הסופית, או שאולי מהות הבחירה משמעותית כאן יותר? אולי היכולת לבחור מתוך אמון בגוף היא בחירה שיש בה עוצמה וכוח, כנגד המגמה הפטריארכלית להתייחס אל הגוף הנשי כחסר כל חוכמה וידע משמעותי משלו?

 • סנדי ש  ביום 12 ביוני 2009 בשעה 6:18 PM

  למה הנקה היא "הגבלה לאימהות בלבד"?
  זה לא ככה בפועל בכלל.

  סוף סוף יש לשדיים/ציצים תפקיד נהדר, חוץ מלשמח גברים..

  (ואת זה אני כותבת תוך הנקת אחת מהתאומות המהממות שלי)

  (-:

 • עדי  ביום 13 ביוני 2009 בשעה 8:02 PM

  היה מעולה. והיה כיף להכין את הסדנה. אשתדל מאוד לקיים בהקדם את ההבטחה לפוסט.
  ואולי מתישהו אעביר ייצא להעביר שוב את הנושא, במקום ובזמן אחר…
  תודות ותגובות – לא לפי הסדר:

  סנדי, מזל טוב! איזה יופי!

  ימימה – את צודקת…

  יונת – תודה רבה! זה בדיוק היה המסר שלי.

  יוליה 🙂

  דבורה, ברוכה הבאה לבלוג! אני נהנית מאוד לקרוא אותך. אישית ההנקה עבורי היתה הבונוס הגדול ביותר של הורות לתינוקות, ולא ראיתי בה שעבוד. זו החוויה הטובה שהיתה לי, ואני מנסה לסייע למי שמעוניינות להגיע לחוויה דומה.
  לגבי שימוש בביטוי (אולי מבלי משים) של "הטפה להנקה" בתגובה שלך – אותי דוחה הניסוח הזה, ואלמלא ענית לפני שהבחנתי בהודעה המקורית שכללה את הביטוי הזה, הייתי מוחקת אותה. נשים שמסייעות לאחרות ומעודדות הנקה אינן "מטיפות" – ההטפה היא באוזני השומעת, לפחות ברוב הגדול של המקרים. לומר את האמת על ההנקה – שאין בה שום יתרון, היא פשוט הסטנדרט והמינימום – אין לזה קשר להטפה. למנוע מנשים מידע נכון ומדויק – זו פעולה לא פמיניסטית ולא הוגנת.
  מה שכן, ברבים מהמקרים אשה לא מעוניינת לשמוע על "יתרונות" או "חשיבות" ההנקה. מי שנתקלת בקשיים זקוקה למידע מעשי ולתמיכה, ולא לתיאוריה ולמחקרים. חבל שאין מערכת ממוסדת וחינמית שמעניקה את השירות הזה.

 • רוני, מניקה בשלישית  ביום 27 ביוני 2009 בשעה 6:41 PM

  או רק ניסיונות לתמוך בהנקה?
  מעניין, ממה שאני רואה סביבי, ולמיטב ידיעתי זה גם מגובה סטטיסטית, דווקא נשים משכילות יותר מניקות יותר. כלומר, נשים שכבר חוו העצמה ומימוש בהיבטים אחרים של חייהן.
  עבורי באופן אישי ההנקה היא חוויה מעצימה וייחודית, נשית ומשמעותית. בתחילת הדרך נתקלתי בקשיים רבים ושאבתי עידוד ותמיכה מפורומים, לה לצ'ה ומד"ר ליבוביץ האגדית. עבורי הנקה הייתה חיונית לדימוי הנשי. האם פמיניזם הוא להתעלם מהייחודיות שלנו כנשים?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: