קופ"ח מכבי מציעה למכירה: בריאות של תינוקות

אין ארוחות חינם, פרק 2:

אי אפשר לשקר לכל האנשים כל הזמן, אבל זה לא אומר שלא שווה לנסות. במכבי שירותי בריאות חברו למשווקים של אופטימיל, תרכובת מזון לתינוקות, ומעלים מחדש את רף החוצפה, הזלזול וחוסר המקצועיות. את המחיר הכלכלי משלמים בשמחה המשווקים של אופטימיל. את המחיר הבריאותי – מי-יודע-כמה מהפעוטים שבמבוטחי הקופה (כדי לא להאריך, נשים בצד כרגע את הקופון שבתי החולים – הממשלתיים – גוזרים מן הסתם על חלוקת הערכות האלה בשטח שלהם).

 

קופסת ההפתעות – מבט מבחוץ

במה מדובר? בקופסה מהודרת ומלאת הפתעות: כל מבוטחות מכבי שיולדות בימים אלו, יכולות לצאת את שערי מחלקת היולדות מצוידות בקופסה לא קטנה בכלל, שבתוכה מבחר עזרים לגמילה מוקדמת מהנקה: קופסת אופטימיל במשקל 450 גרם, מחלק מנות עם הלוגו של אופטימיל, ובקבוק בי-פרי (המשווק גם הם ע"י היבואן של אופטימיל).

רוצה להניק? התינוק שלך רוצה לינוק? בעיה שלכם. אנחנו כבר נדאג לצייד אותך בכל מה שיוכל לסייע לך לוותר על ההנקה ברגעים של חוסר ביטחון.

כשהתינוק שלך יהיה בקפיצת גדילה, כשאיזו נשמה טובה תציע לך לתת בקבוק "כדי לבדוק אם הוא שבע מהחלב שלך", כשתתלבטי אם לטפל בפטמות הפצועות ולהשיג עזרה, או אם לוותר ולעבור ל"תחליף" נחות ויקר – מכבי תהיה שם כדי לקצר לך את הדרך. וכן, זה כבר נבדק והוכח: דוגמיות תמ"לים ופרסומות מקדמות קיצור של משך ההנקה. לא מאמינים? באופטימיל דווקא כן, ושמחים לשלם על זה כסף. 

ומבט מבפנים.

אלה לא רק המוצרים: על הקופסה מודיעים לך שמדובר ב"התחלה טובה לחיים". כך גם בספרון מהודר שעליו חתום רופא של הקופה, באדיבות אופטימיל. המסר ברור: אנחנו, קופת החולים שלך, שאמורים לדאוג לך, לתינוק שלך ולבריאות של שניכם – נותנים חותמת כשרות למוצר זה כמוצר בריא ומקדם את בריאות התינוק. הנקה? אה, כן, למה לא. אבל אף אחד לא נותן לנו מזומן ביד כשאת מניקה, אז אנחנו לא נשקיע בזה מאמץ.

ספרות זולה

שזה די טיפשי, האמת. כל תינוק שאינו יונק עולה לקופת החולים לא מעט כסף. בארה"ב כבר בדקו את זה מזמן.   בקישור המצורף – חישוב לגבי ארבע מחלות בילדים בארה"ב הראה שעלות התינוקות שאינם יונקים מגיעה למיליארד דולר בשנה. אם מכבי היו משקיעים ממש מעט בקידום הנקה – לא בקמפיינים עם פוסטרים יפים, אלא בחלוקת מידע אמין ועדכני, בהחזרים על ביקורים של יועצות הנקה, בתקנים ליועצות הנקה במרפאות הקופה, בסבסוד משאבות חלב ועזרים אחרים – הם היו מגלים מן הסתם שלא רק באמריקה, גם בישראל תינוקות יונקים עולים פחות. אבל מי חושב על הרווח התיאורטי, כשמנפנפים מתחת לאפו בפנקס צ'קים?

האינטרס של אופטימיל ברור: במחיר כמה מוצרים שעלותם לצרכן סובבת סביב ה-100 שקל, להערכתי, ושעלותם ליבואנים כמובן נמוכה בהרבה, היא עשויה להרוויח לקוחות בשווי של כ-4,500 שקל לכל תינוק.

מכבי היא קופת החולים השנייה בגודלה במדינה, ומבוטחים בה כרבע מהאזרחים (נתון בעקבות חיפוש מהיר באינטרנט). בארץ נולדים כ-140,000 תינוקות בשנה – הווה אומר, פוטנציאל של כמה עשרות אלפי תינוקות בשנה.

תמ"ל אינו מוצר ככל המוצרים. זהו מוצר שצריכתו כרוכה בסיכונים בריאותיים ידועים, מוכחים ונפוצים. זה לא אני המצאתי, זה מה שאומרים הפנאטים האלה במשרד הבריאות. אין עדיין חוק כזה, אבל למשרד הבריאות יש נהלים שאוסרים על חלוקת תמ"ל לאמהות. כשמדובר במוצרים אחרים שיש להם פוטנציאל לסיכון הבריאות (תרופות, אלכוהול, סיגריות), יש לנו חוקים שמגבילים את הצריכה ומגינים על על קטינים. בינתיים, בדלת האחורית, יש מי שמוכרים את ההגנה הזו בנזיד אבקת חלב.

 * * * * * *

ניתן לקבל עדכונים בדואר אלקטרוני על רשימות חדשות בבלוג זה. להרשמה לחצו כאן.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • נעמה  ביום 8 באוגוסט 2009 בשעה 12:52 AM

  האם לקופות החולים, אה, סליחה, ל"שירותי הבריאות" יש אינטרס שלקוחותיהם יהיו בריאים?

  (שאלת בונוס: האם לש"ס יש אינטרס לחלץ את בוחריה מהבערות?)

 • עדי  ביום 8 באוגוסט 2009 בשעה 1:06 AM

  נעמה, לפי מיטב הבנתי, קופת חולים היא סוג של סוכנות ביטוח. כולנו משלמים פרמיה אחידה (התשלום החודשי), השתתפות עצמית על ביקורי רופא ותרופות מרשם, והביטוח/הקופה נושא בעלות התביעות שלנו. השוני הבסיסי מחברת ביטוח רגילה הוא שבעצם המדינה משמשת כחברת ביטוח עבור הקופות, ומחזירה להן את העלות – אבל לא על כל ביקור אלא עלות כוללת לפי מספר המבוטחים, לא לפי מספר התביעות.
  לכן, עדיף לקופה שיהיו כמה שפחות תביעות – וכמה שיותר מבוטחים.

  אני מניחה שהזאתי שעושה עכשיו תואר שני בבריאות הציבור תדע להסביר את זה יותר טוב ממני, בבוקר. Stay tuned!

 • גיל  ביום 8 באוגוסט 2009 בשעה 7:05 AM

  יש חוק במדינה הזו וחלוקת ערכות כאלו הוא בניגוד לחוק, יש כמובן סיבות טובות לחוק הזה וגם כל שאר מה שנכתב הוא נכון וראוי אבל לא באמת משנה, כי צריך לקיים את החוק הזה כלשונו.

  קופ"ח מכבי צריכה לחטוף איום בתביעה וטוב תעשי, עדי, אם תמצאי את הגוף הנכון שצריך להגיש את התביעה הזו.

 • אלונה  ביום 8 באוגוסט 2009 בשעה 7:08 AM

  למכבי שירותי בריאות?
  האמת, לאור מה שכתבת אני מתביישת להיות חברה במכבי כרגע!

 • אביטל  ביום 8 באוגוסט 2009 בשעה 9:20 AM

  קופת החולים אינה המבטחת (אלא אם מדברים על ביטוחים משלימים). היא הגוף שאמור לארגן ולנהל את צריכת שירותי הרפואה (ובארץ היא גם, לעיתים, ספקית השירותים).
  הכסף שאנחנו משלמים עבור ביטוח הבריאות מגיע לביטוח הלאומי, והוא מעביר את הכסף לקופות החולים לפי נוסחת קפיטציה. כיום, נוסחה זו כוללת רק את מספר המבוטחים ואת גילם (כלומר – על תינוק הקופה מקבלת יותר כסף, כנ"ל על אנשים מבוגרים).
  כך שלקופות החולים בהחלט יש אינטרס גדול לשמור על המבוטחים שלהן בריאים.
  אבל – כמו שעדי כתבה, קשה לאנשים, גם אם הם עובדים במערכת הבריאות, להעדיף רווח תיאורטי ועתידי על פני רווח בטוח ומיידי. לכן כל כך קשה לעסוק במניעת מחלות ובקידום בריאות.
  הקופות נמצאות בגירעון כאן ועכשיו, אז מה זה משנה מה יהיה בעוד כמה שנים?

  בדיוק מהסיבה הזו חייבים חקיקה ואכיפה.

 • נעמה  ביום 8 באוגוסט 2009 בשעה 9:58 AM

  אבל תחושת הבטן שלי היא שלמרות האמור לקופות הבריאים אין באמת אינטרס שנהיה בריאים.
  גם אם הן מקבלות כסף "לפי ראש" (ומאפייניו)

  כי אני לא מאמינה שזה קשיח.
  (ושוב, בלי לדעת על הנעשה מאחורי הקלעים. רק היגיון בריא)

  האמנם אם מחר כולם משנים אורח חיים והופכים בריאים יותר, הקופה ממשיכה לקבל את אותם התשלומים ולהוציא פחות?

  ובעוד עשוריים, כשמגפת ההשמנה כבר תהיה פה מבוססת טוב טוב (הו אמריקה), גם אז ימשיכו לקבל את אותם כספים?
  או שישמינו גם הם – התשלומים, הקופות, המערכות?

  וכל זה בלי קשר לקוצר הראיה החמור שהוזכר פה.

 • אביטל  ביום 8 באוגוסט 2009 בשעה 10:31 AM

  וכיום הן רחוקות מאד ממצב של רווח. למעשה, הן מתוקצבות בצורה מאד לא הוגנת (לרעתן). לדוגמא – ברוב המקרים הן אינן מקבלות פיצוי על אנשים חולים במחלות קשות (מלבד כמה מחלות בודדות), הן לא מקבלות פיצוי על עדכון סל התרופות ומחויבות לספק שירותים שונים, למרות שלא מקבלות עבורן תקציבים, שכן הם לא נכללו במסגרת המקורית של חוק ביטוח בריאות ממלכתי.

  רק שבמקום לחשוב כלכלית, לטווח רחוק, קופ"ח מכבי כנראה בחרה לקבל את הכסף כאן ועכשיו.
  כמובן שקשה לדמיין מצב שבו קופ"ח היתה חותמת על עסקה כזו עם חברת תרופות, אבל חברות התמ"ל שוטפות לכולנו את המוח. גם למקבלי ההחלטות במכבי (שלא נשמיץ פה את כל הקופות – אני מתקשה להאמין שעסקה כזו היתה יוצאת אל הפועל בכללית).

 • אביטל  ביום 8 באוגוסט 2009 בשעה 10:34 AM

  יש את הקוד האתי הבינ"ל לשיווק תמ"ל, אך במדינת ישראל אין חוק האוסר חלוקת מתנות כאלה.

 • עדי  ביום 8 באוגוסט 2009 בשעה 11:48 AM

  גיגלתי "בועז פורטר", שהוא הפרופ' לרפואת ילדים שחתום מטעם מכבי על הספרון המצורף לערכה. הוא יו"ר ועדת האתיקה, נכון לסוף 2008.
  http://www.themedical.co.il/Article.aspx?itemID=1740

  אלונה, לא צריך להתארגן, כ"א יכול לכתוב כמה מילים לפניות הציבור של מכבי. יש משקל גם לכמות הפניות, לא חייבים להתעב על ניסוח.
  http://www.maccabi-health.co.il/site/HE/macabi.asp?pi=32

  עדכני בתשובה שתקבלי!

  אביטל, תודה רבה!

  גיל, כמו שכתבה אביטל… אם זו היתה עבירה על החוק אפשר היה פשוט לגשת למשטרה ולהתלונן. בינתיים אפשר ליידע את משרד הבריאות (יודעים ולראות מה יקרה עם זה, ומתי.

 • עדי  ביום 8 באוגוסט 2009 בשעה 11:51 AM

  כרגע וכבר כמה שנים, קופ"ח כללית היא המובילה מבין הקופות בתמיכה ובעידוד הנקה. מוציאים חוברת הסברה מצוינת לאמהות, נותנים החזר קטן על ייעוצי/הדרכות הנקה, מסבסדים משאבות ומוצרי הנקה, ויש להם שיתוף פעולה עם יועצות הנקה מוסמכות, שבאמצעותו בעלות "כללית מושלם" יכולות להזמין ביקורי בית של יועצות בהשתתפות עצמית נמוכה בהרבה מהמחיר המלא. לא ברור למה הם לא מפרסמים יותר את כל זה… אבל בהחלט מגיע להם יישר כוח.

 • ענת  ביום 8 באוגוסט 2009 בשעה 4:41 PM

  בשאלות שלא קשורות לפוסט הזה, אלא דווקא לאחד ישן, על 15 הטעויות הנפוצות וכו'. אני עומדת ללדת בעוד חודש תאומות, כנראה בניתוח קיסרי, אם הן לא יתהפכו עד אז. מאוד רוצה להניק אותן. רציתי לשאול: כתבת על חשיבות ההנקה מיד לאחר הלידה. מתי אפשר לעשות זאת אחרי הניתוח, כלומר כמה מוקדם זה מתאפשר? וגם – לא נראה לי שלאורך זמן אצליח שלא לשלב, בגלל העומס. עד מתי להתעקש רק על הנקה: שבוע לאחר הלידה, שבועיים?
  הרבה תודה
  ענת

 • אריקה  ביום 8 באוגוסט 2009 בשעה 6:04 PM

  פשוט לא יכולתי שלא להגיב על השאלות שלך…
  אני אמא לתאומים שניזונו עד גיל חצי שנה מהנקה בלבד ועד גיל שנה וחצי מהנקה + אוכל. הם מעולם לא נגעו בתמ"ל.
  גם אצלי התאומים נולדו בניתוח קיסרי, בשל מצג עכוז של אחד מהם.

  א- אפשר להיניק מייד אחרי הניתוח. אני נחתי אשעתיים בחדר התאוששות, אבל כשהעבירו אותי למחלקה כבר הינקתי אותם בלי בעיה. הם ישנו בחדר שלי, ביחד עם בן הזוג שישן על כורסה ועזר לי להיניק אותם גם בלילה.

  חבל לי לשמוע שאת מכוונת את שאיפותייך לשבוע-שבועיים של הנקה, כי דווקא אחרי שעוברים את השבועות הראשונים זה נעשה יותר קל.
  לדעתי, במיוחד עם תאומים, הרבה יותר קל להיניק במקום להסתבך עם מי יודע כמה בקבוקים שצריך להכין ולנקות כל יום.
  יועצת הנקה מנוסה תוכל ללמד אותך טכניקות להיניק את שניהם ביחד בכל מיני תנוחות, זה יכול להקל בימים שבהם את עייפה במיוחד ואין לך כוח להיניק כל אחד לחוד,
  ועוד בונוס שאני נהניתי ממנו במיוחד- 30 קילו של הריון תאומים פשוט נשרו ממני בלי שום מאמץ ותוך אכילה לא מוגבלת בכלל בזכות שריפת הקלוריות המוגברת שכרוכה בהנקת תאומים.
  אם יהיו לך שאלות ספציפיות או שאוכל לעזור בכל דרך של עידוד או עצות מנסיון אישי אנא השאירי מייל או טלפון ואצור איתך קשר בשמחה.
  הנקת תאומים היא לא משימה בלתי אפשרית כפי שנהוג לחשוב. לדעתי, במיוחד בתאומים, יש להנקה יתרונות חשובים- כי היא מאפשרת לך זמן אישי עם כל אחד מהם, משהו שמאוד מאוד חסר עם תאומים בכלל. היא מאפשרת לך להכיר אותם טוב מאוד ולפתח קשר פיסי עמוק כבר מההתחלה.
  בהצלחה.

 • עדי  ביום 8 באוגוסט 2009 בשעה 7:26 PM

  היי ענת,
  תרגישי חופשייה לשאול 🙂

  יש כאן שני עניינים שדורשים התייחסות: הראשון הוא הניתוח, והשני – הנקת תאומים. אני אתייחס בהרחבה מחר-מחרתיים, מקוצר זמן כרגע. החדשות הטובות הן שהנקה בלעדית בהחלט אפשרית, אם כי מאתגרת 🙂

  אריקה, ממה שהבנתי, ענת לא חושבת להניק רק שבוע-שבועיים, אלא תוהה אם תצליח לשמור על הנקה מלאה ובלעדית אחרי שבוע-שבועיים.

  .אכן, תמיכה מאמהות אחרות שהיו במצב הזה לא תסולא בפז. מקווה שתשתמשי בהצעתה הנדיבה של אריקה, ויש גם פורום הנקת תאומים מצוין באתר תפוז.

  כדאי מאוד לעבור הכנה ספציפית להנקת תאומים. הרבה יועצות מעבירות הכנה כזו, אישית או קבוצתית, ויש כמה שגם חוו זאת בעצמן. כך לדוגמה הדר מלר (יועצת) מאזור השרון, ונועה פורת ממודיעין (מדריכה).

 • נועה  ביום 9 באוגוסט 2009 בשעה 10:32 AM

  גם קופ"ח כללית והסופרפארם נותנים חבילות שי שכאלה (שונא מתנות יחיה…), ויש לי במגירה שתי קופסאות תמ"ל, אחת מכל חברה, שמחכות בסבלנות ליום בו אמצא חתול שאיבד את אמא שלו שיאכל קצת מהן.

  אולי יש חוק שכזה, אבל נדמה שאף אחד לא באמת מתייחס אליו או רואה את החשיבות שלו. הרי תמ"ל זה לא ציאניד, ומה יעשו כל אותן אמהות שמגלות באמצע הלילה שאין להן מספיק חלב וגו'.

  ואין אפילו בפני מי להתמרמר, כי גם אין שר בריאות של ממש שאמור לטפל בדברים האלה.

 • נועה  ביום 9 באוגוסט 2009 בשעה 10:41 AM

  שאת התמ"ל שיש לי קיבלתי עוד בבית החולים, מנציגים של האגיס ופמפרס (שגם במוצריהם לא השתמשתי. בכלל, כל הערכה הזו היא די מיותרת לאדם החושב).

 • אביטל_צ  ביום 9 באוגוסט 2009 בשעה 1:19 PM

  מוצרי חלב פרה מאוד לא מומלצים לגורי חתולים
  כן, גם לחיות המוצר הזה אינו ממש מולמץ

  תמ"ל זה לא ציאניד,
  אבל כדאי להתייחס אליו בתור תרופה

 • נועה  ביום 9 באוגוסט 2009 בשעה 8:09 PM

  בעסה. עכשיו בכלל אין לי כלום לעשות עם זה.

 • שרון  ביום 10 באוגוסט 2009 בשעה 10:28 AM

  מספיק עם הקיצוניות. אני שאבתי לילדה שלי במשך חצי שנה עד שנגמר. ואז עברנו לתחליפים. אין ספק שהנקה היא הטובה ביותר אבל לא כולן מצליחות או אפילו רוצות וזה אולי לא הכי מומלץ אבל לגיטימי לחלוטין!

 • נעמה  ביום 10 באוגוסט 2009 בשעה 1:52 PM

  האם תקראי לדילרים של סיגריות שיארבו לבן שלך בעוד כמה שנים מעבר לשער של התיכון "מקדמי מכירות לגיטימיים"? או שכאמא תרצי מאוד שלא יהיו שם?

  (או שאולי אני צריכה להגיד – מה כפת לי, זה לא הילד שלי. אם אתנגד לדילרים ליד תיכונים אחשב פנאטית)

 • hannah  ביום 11 באוגוסט 2009 בשעה 7:33 AM

  מתי האמהות מקבלות את החבילות?

 • דנה  ביום 11 באוגוסט 2009 בשעה 11:12 AM

  בכל בית-חולים יש חברה שמחקלת את זה
  בקופות חולים אני מקבלת גם מוצרים של סימילאק
  מי שרוצה שתשתמש ומי שלא אז לא
  מדינה דמוקרטית

  מאוד מאוד מפריע לי ואת זה אני אומרת כאמא מניקה שאת מוציאה לאמהות מניקות תדמית מסויימת
  אני לא יכולה לסבול מיסיונריות
  את עושה יותר נזק מתועלת
  אין לך הבנה ולו הבסיסית בשיווק
  תחנכו למה כן להניק ולא לצאת נגד ארגוני תמ"ל
  לא כולם רוצות או יכולות להניק וזה בסדר
  ברור לכולם שהכי טוב זה להניק,אם לא אז תמ"ל

  מקור פרנסתך הוא תינוקות ובהתאם האינטרס שלך
  לעשות רעש ברור,אבל את עושה לי נזק!
  צאו לאמהות מהציצי
  מי שרוצה תניק ומי שלא אז לא

 • עדי  ביום 12 באוגוסט 2009 בשעה 4:44 PM

  חנה, האמהות מקבלות את החבילות בביה"ח, בימים שלאחר הלידה.

  דנקה, אני אשמח אם תראי לי איפה אני מוציאה דימוי לאמהות מניקות. אני מניחה שמי שקורא את הדברים בונה לעצמו דימוי *שלי*, על פי הכתיבה שלי. את או כל אמא מניקה או לא מניקה אחרת חופשייה לכתוב בבלוג משלך ולבנות לך דימוי אחר 🙂

  לגבי הבנתי או חוסר הבנתי בשיווק – אני מניחה שלא קראת את הרזומה שלי ולא ידוע לך מהו הידע שלי בשיווק. מן הסתם הוא מקיף הרבה פחות מזה של אנשי השיווק של התמ"לים – ולראיה ההבדל הקל בין תזרים המזומנים שלהם לשלי. את מוזמנת לקרוא את דבריה של סמנכ"לית השיווק של סימילאק, בקישור "אין ארוחות חינם" שלעיל, וכמו כן את "למה אני מניקה", שלי. נשים לא מניקות בגלל "יתרונות" ההנקה. להנקה אין יתרונות – היא פשוט הנורמה הביולוגית.

  את אומרת "מי שרוצה תניק ומי שלא אז לא". אין לי בעיה עם מי שלא רוצה להניק ומקבלת החלטה מושכלת על כך. הבעיה שלי היא שאני רואה המון אמהות שכן רוצות להניק, ונתקלות בקשיים. והקשיים האלה לא צומחים מן האוויר. על זה אני מדברת.

  ולגבי האינטרס הכלכלי שלי – מאחר שאני לא מבינה בשיווק, אני פועלת כדי להפחית את המכשולים שבדרכן של נשים מניקות. אם מה שאני כותבת יעזור במשהו, נשים ייתקלו בפחות קשיים ויזדקקו פחות לשירותיהן של יועצות הנקה.

  ואז אני אחזור לתחומי העיסוק הקודמים שלי 🙂

 • MOMMY  ביום 31 במרץ 2011 בשעה 11:12 PM

  היי לכותבת הבלוג, אני מניחה שכוונותיך טובות. אני אמא שמניקה ונהנית ועושה זאת מתוך רצון חופשי והבנה שכך טוב לי ולתינוקת שלי. עם זאת, תמ"ל זה לא דבר רע. הרבה מאוד תינוקות ניצלו בעולם בזכות קיומם של תמ"ל איכותיים שיש בשוק. למה לטעון שזה לא בריא?? נכון, להנקה יש יתרון מוכח קל לטווח הארוך ואולי מעט משמעותי יותר בטווח הקצר. אבל מדוע לטעון טיעונים קיצוניים? זה לא עוזר לאף אחד, זה מסלף עובדות, ומדוע להלחיץ ככה? מי שרוצה שתניק ומי שחשה בטחון ונוחות בלתת תמ"ל שתתן ויישר כח. ואגב אם לא היה לי טוב בהנקה הייתי מפסיקה. וכך הייתי מייעצת לכל אישה לעשות. העיקר אמא שמחה שטוב לה ושדואגת לתינוקה. ואם זה זורם אם ההנקה אז נהדר, כי זה באמת דבר מיוחד ויפה בעיניי. אך בטח לא חובה ולא לכל אחת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: