מכבי וקמפיין האנטי-הנקה, חלק 2

בהמשך לפרסום בבלוג שלי על שיתוף הפעולה בין מכבי לחברת אופטימיל, שלחה לי אחת הקוראות (תודה לך, שוב!) את העתק התגובה שקיבלה לפניית המחאה שלה, וזה מה שנכתב בה:
 
אני מאשרת בתודה את קבלת פנייתך בנציבות פניות הציבור.
 
לעניין פנייתך, מכבי השקיעה מחשבה רבה בהרכבת הערכה ליולדת וחשיבות ההנקה מודגש (הטעות במקור, ע"י) בה בכמה אופנים.
במכתב המנכ"ל המופץ לכל יולדת מודגשת חשיבות ההנקה באופן ברור. מעשית, גם אמא מניקה נזקקת לעיתים לחלופה, ואין בערכה זו משום שינוי המציאות באופן גורף.
הערכה מגוונת ויש בה הרבה יותר פריטים מאשר תחליף הנקה.
בספר המצורף לערכה מוקדש פרק שלם לחשיבות ההנקה. בספר יש מידע חשוב ליולדת על התנהגות בנושאים נוספים החשובים לה ולרך הנולד.
בהיבט הרחב, תשומת הלב הארגונית ליולדות חשובה כשלעצמה. השימוש בערכה מעודד רישום מוקדם של הילודים באופן המשפר את המשכיות הטיפול והמעקב אחר התינוקות.
אני מקווה כי תמצאי את פרסומי מכבי יעילים ומתאימים לשימושך בעתיד.
באיחולי בריאות טובה.
בברכה,
גילה סעדיה
נציבת פניות הציבור.

 
******
עד כאן לשון התגובה. תבינו ממנה מה שתרצו. אבל אם את מחפשת קופת חולים שבאמת אכפת לה מההנקה, שירותי בריאות כללית המובילים כרגע בתחום (ולא, אין לי שום אינטרס כלכלי לשם. למעשה, מכבי היא הקופה שלי כבר יותר מעשרים שנה, ואני מרגישה די נבגדת, למען האמת). בכל אופן, בכללית אפשר לקנות משאבות ועזרי הנקה שונים במחיר מסובסד, לקבל החזר קטן על כל ביקור של יועצת או מדריכת הנקה, ויש להם אפילו הסדר עם מדריכות ויועצות, שבמסגרתו משלמות מבוטחות ה"מושלם" סכום של כשליש עד מחצית מעלות ביקור באופן רגיל. לתשומת לב מאוחדת ולאומית.
 
ובינתיים, נחת אצלי היום בתיבת הדואר המכביתון – "המגזין לחיים בריאים" ששולחת מכבי למבוטחיה. והרי הפתעה: על השער האחורי, מודעת עמוד של אופטימיל:
"מהיום אופטימיל, תחליף החלב המעודכן, הוא חלק מחבילת הלידה של מכבי שירותי בריאות," מבשרת המודעה. "חברות מכבי שירותי בריאות רגילות לקבל את הטוב ביותר עבורן ועבור המשפחה שלהן (…) מהיום אתן מקבלות את תחליף החלב המעודכן – אופטימיל" וכו' וכו', כולל ציון משרד הבריאות הישראלי, ה-FDA וגופים אחרים שהמוצר עומד ב"ארבעת הדרישות והתקנים (שוב, הטעות במקור, ע"י. יכול להיות שאותו כותב רשלן כותב את הטקסטים לשני הגופים?) המחמירים ביותר בארץ ובעולם לתחליפי חלב לתינוקות ולפעוטות."
 
אני רוצה לומר משהו על "הדרישות והתקנים המחמירים". תמ"לים הם מוצרים שתינוקות גדלים עליהם, כל עוד הם עומדים בתקנים. כך וכך פחמימות, כך וכך שומנים, כך וכך ויטמינים וכו'. אבל בכל תמ"ל חסרים כמה עשרות מרכיבים שאינם מופיעים בתקן, מאחר שאי אפשר להוסיף תאים חיים (כל הגורמים החיסוניים, למשל) למוצר שעשוי מחלב פרה מיובש ומעובד. התקן אומר שעל המוצר להיות בעל הרכב מסוים שאפשר לייצרו. בתקן הכי בסיסי, פשוט וחשוב – התקן של הטבע, זה שמייצר חלב ייחודי לכל מין – המוצרים האלה לא עומדים, ולא יעמדו.
 
אנקדוטת ביניים להמחשה:
אנחנו היונק היחיד בטבע שרואה את החלב שלו. אמהות נלחצות הרבה פעמים כשהן רואות שהקולוסטרום או החלב שלהן לא דומה לחלב פרה, אבל אולי הפרה היתה נלחצת אם היתה רואה את החלב של אמא-קנגורו, שהוא בכלל ורוד ולא לבן. ואולי אמא-קנגורו היתה נלחצת אם היתה רואה את החלב של אמא-לווייתנית, שתכולת השומן שבו כל כך גבוהה עד שהוא מגיע במרקם של משחת שיניים. ואולי אמא-לווייתנית היתה נלחצת אם היתה רואה חלב של אמא אנושית… אבל לא, הן לא היו נלחצות. ואחת הסיבות היא שהפרה והקנגורו והלווייתנית לא מנויות על פרסומי קופת חולים שמוכרת להן ש"הטוב ביותר עבורן ועבור המשפחה שלהן" הוא אוכל שמוכן מחלב שיועד לעגלים ולא לבני אנוש, שעבר כל מיני שינויים כדי שתינוקות יוכלו לגדול עליו, פרסומים של קופה שמוכרת את הבריאות של האמהות והתינוקות החברים בה לכל המרבה במחיר.
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • עינבל  ביום 31 באוגוסט 2009 בשעה 12:58 AM

  שלא הבריאות היא שחשובה לקופות החולים אלא הכלכלה, הרווחים. וכשזו המשוואה, מה הפלא שכל המרבה במחיר זוכה בפרסום נרחב?

 • אלונה  ביום 31 באוגוסט 2009 בשעה 8:38 AM

  ואני לא מאמינה שבמקום לפתוח בקמפיין לעידוד הנקה הם פותחים בקמפיין לתמ"ל, מה הפלא שיש אימהות שמאמינות שלהאכיל תינוק מקופסא זו הדרך הנכונה? פשוט ביזיון.
  והכי גרוע בסיפור הזה שאף אחד במכבי לא מבין שזה יעלה להם יותר ביוקר, יותר כסף לרופאי ילדים, מוקדים, מימון תרופות וכל מה שכרוך בתינוקות שאינם יונקים וחולים הרבה יותר מהיונקים.

 • פומיקי  ביום 31 באוגוסט 2009 בשעה 8:56 AM

  שחלילה שקופות החולים ידגישו את הטוב בחלב האם, הס מלהזכיר את כל הנוגדנים שהתינוק מקבל מהאם. שיהיו יותר ילדים חולים (חס וחלילה) אחרת איך יממנו את קופות החולים עצמן????

 • אביטל  ביום 31 באוגוסט 2009 בשעה 9:07 AM

  מזל שאני לא במכבי (אגב, ממניעים עקרוניים לחלוטין, שאינם קשורים להנקה), אחרת כבר לא הייתי שם.

  ולפומיקי – שוב אני כותבת – קופות החולים הן גופים שאינם למטרות רווח, והם מקבלים מהמדינה את כספי ביטוח הבריאות לפי מספר האנשים החברים בהן, בשקלול לגילם. אין שקלול למחלות (מלבד כמה בודדות), כך שהאינטרס היחיד שצריך להיות להן הוא לקדם בריאות, ולא חולי. מה לעשות שלעיתים הרצון לקבל הרבה כסף *עכשי*, גובר על כל שיקול אחר.

 • יעל  ביום 31 באוגוסט 2009 בשעה 12:11 PM

  ההדגשה הזו של "אנחנו מקדישים המון כדי לספר לאמהות על חשיבות ההנקה" לצד העדר העזרה המעשית בהנקה ובעיקר לצד חבילת התמ"ל הממשית מאוד שהקופה מעניקה במתנה, ושעומדת על השיש (או בעריסה בבית החולים) ברגעים הכי קשים – זה כ"כ אופייני לשירותי הבריאות בישראל :-(.
  עדי, אני לא זוכרת אם קראת את התיזה שלי, אבל הביקורת הזו היתה המסקנה המרכזית שלי באחד הפרקים. זה משתקף מאוד בבירור גם בשיח המשפטי על הנקה.

 • עדי  ביום 31 באוגוסט 2009 בשעה 1:00 PM

  הניסוח שלך מדויק מאוד, הפער בין העידוד התיאורטי לדחיפה המעשית.

  לא חושבת שקראתי את התזה (אם כי כזכור שמעתי את ההרצאות 🙂 ) אבל לא מאוחר מכדי לתקן את המעוות 😉

 • כנרת  ביום 31 באוגוסט 2009 בשעה 2:47 PM

  עדי-
  אני מגיבה רק הפעם (סתם כי יש לי הערה קטנונית) אבל קוראת אותך באדיקות ומתפעלת בכל פעם מחדש מחכמתך, מבהירות ניסוחייך, מהתעוזה וכמובן – מהמטרה החשובה שאת מקדמת. מפיצה לאיפה שרק אפשר.
  ולהערה הקטנונית: 'ארבעת הדרישות והתקנים' לענ"ד – כשר (אבל מסריח. היה עדיף 'ארבעת התקנים והדרישות'). ההתייחסות אל קבוצת זכרים ונקבות היא כאל קבוצת זכרים.

  יעל –
  יש איך להגיע אל התזה שלך ברשת? אשמח לקרוא.

 • עדי  ביום 31 באוגוסט 2009 בשעה 3:24 PM

  נו, אם טעויות שלי מוציאות קוראים לאור, אני אמשיך לטעות 🙂
  אם להתקטנן גם כאן – מקבלת את הכשר אבל מסריח, אבל אני חושבת שהם התכוונו ל"ארבעת התקנים ולכל הדרישות", כי בעצם אין שום ארבע דרישות שידוע לי עליהן. הכוונה היתה לארבעת התקנים. בקיצור, ניסוח לא משהו, איך שלא מסתכלים על זה.

 • אלונה  ביום 31 באוגוסט 2009 בשעה 6:24 PM

  להנהלת מכבי שלום רב,
  כחברת מכבי מזה 16 שנה התאכזבתי לגלות בגב המכביתון שקיבלתי אתמול בדואר פרסום לתמ"ל.
  מחברה ששמה "שירותי בריאות", הייתי מצפה לפתוח בקמפיין לעידוד ההנקה, להשתתף בעלויות ייעוץ אצל יועצת הנקה ולסייע במימון משאבות הנקה לחברות מכבי בדיוק כפי שנוהגים בקופ"ח כללית.
  עד היום ראיתי בכם חברה ששמה לעצמה בראש ובראשונה את בריאות חבריה אבל עכשיו אני מבינה שאתם עוד חברה מסחרית שכל מטרתה ועניינה הוא כסף זמין.
  מה שהכי מעציב אותי בכל הסיפור הזה הוא הבורות שלכם וחוסר ההבנה שלכם את העובדה הפשוטה כי סיוע ועידוד נשים להניק היה תורם לפחות תינוקות ופעוטות חולים מה שהיה מביא בטווח הארוך לצמצום בהוצאות שלכם בגין ביקורי רופא, איוש מוקדים ומימון תרופות.
  אבל אני מניחה שסכום הכסף שקיבלתם מהחברה המשווקת את "אופטימיל" שיבש את שיקול דעתכם.
  מעניין אותי לדעת מה תהיה תגובתכם באם "אופטימיל" יהיה מעורב בפרשה כדוגמת "פרשת רמדיה" המצערת.
  דבר נוסף שחשוב לי לציין הוא שאני שוקלת לעבור לכללית בשל חוסר האחריות שגיליתם בהובלת קמפיין שכזה.
  אלונה

 • עדי  ביום 31 באוגוסט 2009 בשעה 6:58 PM

  יפה מאוד.
  אנא שלחי אליי את תגובתם, כשתתקבל, ואעלה אותה.
  הנה שוב הלינק לפניות הציבור באתר מכבי:
  http://www.maccabi-health.co.il/site/HE/macabi.asp?pi=32

 • יעל  ביום 31 באוגוסט 2009 בשעה 7:55 PM

  אם תכתבי לי מה המייל שלך, אשלח לך את התיזה.
  עדי, את המייל שלך כבר יש לי :).

 • מבפנים  ביום 31 באוגוסט 2009 בשעה 9:55 PM

  כאחות ליווי הריון בכללית
  יולדות של כללית מקבלות שובר לאחר להידה
  איתו הן מגיעות לחנויות הפארם למיניהן ושם מקבלות חבילה המכילה בין היתר בקבוקים ותמ"ל של חברה אחרת.
  זה לא בוטה כמו הפרסום של מכבי ויאמר לזכות רכזת ליווי הריון שכששלחתי לה מייל זועם בתגובה היא הצדיקה אותי ואמרה שתפנה לשיווק לשנות את הרכב החבילה.
  חברות דרך ארוכה וסזיפית עוד לפנינו….

 • כנרת  ביום 31 באוגוסט 2009 בשעה 10:56 PM

  זהו, שאני לא רוצה לכתוב כאן את הכתובת שלי. אולי עדי מוכנה לתווך בינינו? את כתובת הדוא"ל שלה מצאתי, ואוכל לכתוב לה. זה יהיה בסדר מבחינתך?

  ועדי – נכון, את צודקת, אני מחזירה את הערתי. ניסיתי לקרוא את המשפט ההוא בכמה משמעויות, ומה שלא יהיה – תמיד יצא צורם ועילג.

 • עדי  ביום 31 באוגוסט 2009 בשעה 11:32 PM

  כתבי, אין בעיה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: