מה קופת החולים שלך עושה למען ההנקה? (בקשה)

בעקבות סיפור מכבי ואופטימיל (ראו רשימות אחרונות) אני מנסה לרכז עדויות לפעילות חברות התמ"ל בשיתוף עם הממסד הרפואי. אם ילדת בשנה-שנתיים האחרונות, אשמח מאוד לדוגמאות מפורטות:

מה אתן רואות במרפאות, בבתי חולים, בתחנות טיפת חלב? האם קיבלתן מתנות של דוגמיות או קופסאות או חומר הסברה לאחר הלידה כבר בביה"ח? האם ראיתם מוצרים פרסומיים בתחנות/מרפאות/בתי"ח? (מוביילים, לוחות שנה, ספלים, מצעים וכל דוגמה אחרת…). אנא פרטו דוגמאות מהשנה-שנתיים אחרונות בלבד.

אפשר לפרט כאן בתגובות בבלוג או לשלוח אליי ישירות למייל. סודיות מובטחת.

 

ותגובה ממכבי לפנייתה של אחת מקוראות הבלוג (תודה לך!):

 קיבלתי את פנייתך דרך נציבת פניות הציבור של מכבי. אני מעריכה את פנייתך אלינו, ואת עצם תשומת הלב בכתיבה אלינו. עניינית,מכבי כארגון בריאות אכן מעודדת הנקה ומעמידה לרשות האימהות הטריות, מערך וסיוע לנושא בתחנות לאם ולילד.

 בתחנות אלה, נמצאות מדריכות הנקה מוסמכות אשר מעודדות הנקה ויש לנו אף מספר יועצות הנקה מוסמכות (IBCLC). וכראייה לכך, אחוז המניקות בטיפות החלב של מכבי עד גיל 6 חודשים גבוה ביותר. יתרה על כך, כתבנו ספרית בריאות ייחודית בנושאי בריאות ורפואה ובה פרק שלם לנושא חשיבות ההנקה, אשר ניתן ליולדות הטריות.

 עם זאת, ידוע כי ישנן נשים רבות אשר אינן יכולות להניק ועליהן להשתמש להזנה בתחליף חלב אם, כמו גם, שלבים בהתפתחות הילד אשר דורשים העברה מהזנה נוזלית למזון מוצק, ואין אנו יכולים להתעלם מהן.

אני דוחה את טענותיך בנוגע "לבורות" של מכבי בנושא. מכבי מוכיחה מידי יום את האחריות הרפואית והמקצועית, בפרישת שירותי בריאות ורפואה, רופאי ילדים מומחים, מכונים להתפתחות הילד ועוד. ולראיה – אנו הקופה הראשונה והיחידה אשר הכניסה את חיסון הפרבנר בעלות של 62 ₪ לתינוקות עד גיל שנתיים, הרבה לפני שקופות אחרות ומשרד הבריאות הכניסו חיסון חשוב זה. כנ"ל חיסון הרוטה, ועוד טכנולוגיות ותרופות לטובת בריאות של ציבור התינוקות, האימהות ובני המשפחה.

אני מבינה את חשיבות הנושא בעיניך, כך גם אנו. אך אנו ערים גם למציאות אשר מחייבת לעיתים להשתמש בתחליפי חלב בעת הצורך. אני תקווה כי הצלחתי להאיר עבורך את הנקודה, וכעת תנוח דעתך כי אנשים אחראיים אנחנו. אני מודה לך על פנייתך ומעריכה מאוד את מחויבותך לנושא ההנקה

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • שלי  ביום 13 בספטמבר 2009 בשעה 10:38 AM

  חדרי האחיות בתחנת טיפת חלב ברחובות מקושטים בתמונות המיועדות לתינוקות, עם לוגו של מטרנה. כמו כן, ביתי קיבלה מדבקות מגלגל מדבקות גדול של מטרנה.

 • dugmanegdit  ביום 13 בספטמבר 2009 בשעה 11:01 AM

  קופות חולים מפרסמות תמ"ל בדיוק כפי שהן מפרסמות תרופות. הן מתקיימות מזה ולא יכרתו את הענף עליו הן יושבות. מצד שני, מנסיוני עם קופת חולים מכבי אני יכול לומר שהיתה שם גישה חיובית מאוד בעניין הנקה. בכל אופן, אני לא מצליח להבין מה רע בכך שיתנו להורים לנסות בחינם דוגמיות של חברות שונות. את הרי גם ככה יכולה להרים טלפון לחברות ולקבל את זה, ולהורים זה מעט יותר נוח, כך שלא ברור על מה המהומה.

 • dugmanegdit  ביום 13 בספטמבר 2009 בשעה 11:03 AM

  טיפת חלב הוא גוף עם תקציב זעום. אני יכול להבין מדוע אחות טיפת חלב תקבץ נדבות כדי להפוך את המרפאה למקום מעט נעים יותר שבו גם יש משהו שאפשר לתת לילדים אחרי הבדיקה. אני יכול להבין כיצד חברות כמו מטרנה יכולות למלא את החלל הזה. אני לא מבין מה לא כשר כאן.

 • אילנית ארז  ביום 13 בספטמבר 2009 בשעה 12:28 PM

  בית חולים לניאדו
  יועצת הנקה( שאת שלחת אלי ) ממליצה לשים מטרנה על הפטמות כדי לפתות את היונקת לינוק
  על הבקבוק כתוב מטרנה
  מתנות של סימלאק ושל מטרנה
  קופסאות שלמות לא דוגמיות וגם שולחים אחר כך בדואר דוגמיות ותלושי הנחה

  בטיפת חלב בלב תל אביב הקישוטים הם של חברת סימלאק
  להמשיך ?

 • עדי  ביום 13 בספטמבר 2009 בשעה 10:00 PM

  תודה לכולם על התגובות!
  שלי, לאיזו קופ"ח שייכת התחנה המדוברת, או שזו ט"ח עירונית?
  dugmanegdit, קופות חולים ובתי"ח אמורים לתפקד תחת כללי משרד הבריאות. משרד הבריאות הוציא חוזר שאוסר על פרסומי תמ"ל כבר לפני שנים. פרסומים ודוגמיות של חברות תמ"ל הראו מעל לכל ספק שהם פוגעים בשיעורי ההנקה, כאשר הם מתקבלים ממי שאמור להגן על בריאות האמהות והתינוקות, ומהווים בעצם חותמת הכשר. כל רופא/אחות שמחלקים תמ"ל או פרסומת שלו שווים לחברות הרבה מאוד כסף. לכן הן עושות את זה.
  אילנית – טוב לשמוע ממך! אילו מתנות של סימילאק ומטרנה היו בביה"ח, האם את זוכרת? וטיפת החלב – עירונית או של קופה מסוימת?

 • אביטל הירש  ביום 14 בספטמבר 2009 בשעה 11:09 AM

  סופה שתשקיע בחיסונים נגד שלשולים.

  (הכותבת לומדת לתואר שני בבריאות הציבור).

 • אילנית ארז  ביום 14 בספטמבר 2009 בשעה 1:36 PM

  טיפת חלב עירונית
  המתנות היו חבילה אחת של מטרנה וחבילה אחת של סימילאק
  וגם חיתולים מגבונים
  משטח החתלה
  מגזין להורים וספר של תמונות לתינוק

 • כנרת  ביום 16 בספטמבר 2009 בשעה 12:26 PM

  הבן שלי קיבל מדבקות של סימיליאק מרופאת הילדים

 • אילנית ארז  ביום 21 בספטמבר 2009 בשעה 11:49 PM

  וגם מין משקה תה בטעם שומר

 • kinneretazriel  ביום 4 במאי 2013 בשעה 11:12 PM

  רשמים ממחלקת היולדות בבית חולים פורייה, אפריל 2013:
  ליד מיטת היולדת מונחים כמה עלונים – אחד על נוהלי המחלקה (שעות ביקור וכדו'), אחד על זכויות המטופל, אחד שיווקי – בעלעול מהיר מצאתי בין כל הפרסומות לסבוני תינוקות ומוצרי טיפוח לאם גם "נוטרילון הגנה מהטבע", "מטרנה הכי קרוב לאמא" "טומי טיפי הכי דומה" ודף מידע על תזונת התינוק בשנה הראשונה, שוב באדיבות מטרנה. כאמור, העלון הזה מוגש ליולדת כחומר מטעם בית החולים.
  על דלת התינוקייה שני שלטים. הראשון: "שעות הנקה – 5:00, 9:00, 13:00, 17:00, 21:00, 1:00 (לפי רצון היולדת)". רק תינוקות מסודרים מגיעים לפורייה. השני: "יולדת יקרה, לבחירתך שני תחליפי חלב – מטרנה ונוטרילון". אני יודעת שחוזר משרד הבריאות מחייב אותם לתת בחירה, וגם טוב שכך, אבל הניסוח כאן יוצר רושם שלא קיימת הבחירה שלא להשתמש בהם.
  בכל אופן הנוטרילון נשאר על הדף. כשצוות התינוקייה עוסק בקידום תמ"ל, מדברים רק על מטרנה. אני נתקלתי בכך פעמיים – פעם אחת כשהתינוק סירב לשכב בשקט בעריסה לבדיקה שמיעה, ופעם שנייה בהליך השחרור: "אתם צריכים משהו מפה לקחת הביתה? אולי מטרנה?"
  אם זיכרוני אינו מטעני גם הקיר קושט באדיבות חברת מטרנה, אבל אולי אני מתבלבלת עם מקומות אחרים.

  דבר נוסף: ביום השני לחייו, אחות הנחתה אותי לוודא שיש 6-8 חיתולים רטובים ליממה. גם מידע מטעה כזה הוא סוג של קידום תמ"ל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: