מניקה? צאי החוצה

ביום חמישי שעבר הגיעה רוני טמיר-סגל (28), מתל-אביב, עם בן זוגה אסף ובנם התינוק, שני, לנמל התעופה בן-גוריון. למשפחה היו כרטיסים ל"דן ביזנס לאונג'" – טרקלין טרום-טיסה. לאחר כשעה ביקש התינוק, בן 10 חודשים, לינוק, וכשהתחיל– הגיעה אחת המלצריות, וביקשה מן האם לצאת מחוץ לטרקלין כדי להניק. "שאלתי אותה לאן לצאת", משחזרת טמיר-סגל, "והיא ענתה, 'את יכולה ללכת להניק ליד השירותים או בשירותים'. היא היתה עצבנית מאוד, לא הציעה שאכסה את עצמי או אופציה אחרת, אלא אמרה פשוט, 'את צריכה לצאת החוצה', והלכה."

טמיר-סגל, בעלת חברת הפקות, התעלמה מן הבקשה. "אם היו לי עוד כמה דקות הייתי מבקשת לדבר עם המנהל,"  היא אומרת, אך ממילא כעבור כמה דקות, כאשר שני סיים את ארוחתו, כבר הגיע הזמן לעלות לטיסה והמשפחה עזבה את הטרקלין.

הסיפור העלה אצלי כמה תהיות, ובראשן – מה לדעת אותה מלצרית אמור לקרות בטיסה עצמה – האם גם שם יתבקשו אמהות מניקות לצאת החוצה להניק?

עמי הירשמן, מנכ"ל רשת מלונות דן, השותפה בטרקליני הטרום-טיסה בנתב"ג, הבטיח בתגובה לבדוק את הסיפור. הוא מספר שלו עצמו יש בת שמניקה בכל מקום, וכך גם חברותיה. "אין שום מניעה להניק תינוקות בטרקלינים ואין מדיניות שאוסרת על כך. אני מקווה ששהדבר נעשה בצניעות, כדי לא לגרום לאי-נוחות לאנשים אחרים."

בתמונה: רוני טמיר-סגל עם שני 

כבר כתבתי בעבר על נושא ההנקה בפומבי. לא הרבה השתנה. סיפורה של טמיר-סגל, לצערי, איננו נדיר. הוא הגיע אליי, במקרה, בדיוק בזמן שאני מתכוננת לסבב מפגשים נוסף המיועד לאמהות המניקות פעוטות. ההתנהגות של המלצרית במקרה זה היא רק תזכורת לכך שהנקה איננה מובנת מאליה בחברה שלנו. הרבה פעמים אמהות טריות עוברות ייסורים וקשיים בדרך להנקה מוצלחת, וכאשר ההנקה עולה סוף סוף על דרך המלך, במקום לקבל תמיכה ועידוד, הן מקבלות ביקורת.

אמהות המניקות תינוקות גדולים יותר, זוכות לתמיכה מעטה עוד יותר, ולפעמים מוצאות את עצמן מנסות להצטדק ולהסביר את עצמן – למה הן ממשיכות להניק, למה להניק גם מחוץ לבית, מתי הן מתכוונות לגמול, ועוד. מכירות את התחושה הזו?

גם השנה, אני מנחה סדרת מפגשים לאמהות המניקות פעוטות, והפעם בדיאדה בתל-אביב, תחת הכותרת "קפה על חלב". למי שרוצה לדעת יותר על הצרכים הביולוגיים וההתפתחותיים של תינוקות גדולים יותר, עד איזה גיל מניקים בתרבויות שונות, מה אומרים ארגוני הבריאות בנושא, מה עוד אוכלים פעוטות יונקים, איך עוזרים להם לישון לילה רצוף, ועוד ועוד. הסדנה היא בת שישה מפגשים, הכוללים הרצאות ושיחות, באווירה פתוחה ונטולת שיפוטיות. לפרטים נוספים – כתבו אליי או הצטרפו לקבוצה קפה על חלב בפייסבוק.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • טובה  ביום 21 בספטמבר 2010 בשעה 7:10 PM

  יופי של פוסט! חבל שעדיין בימינו עושים עניין מהנקה פומבית.
  המקומם ביותר הוא לשלוח את האם לגלות להנקה בשירותים. איכס.

 • גילה רונאל  ביום 22 בספטמבר 2010 בשעה 12:04 PM

  יפה כתבת עדי.
  לעיתים מדובר במבוכה אישית של מי שנפגש עם הנקה ולאו דווקא מדיניות חברה. מן הראוי שחברות יפרסמו מדיניות הנקה. זה נותן לי רעיון למשהו. אשתף אותך כשיתגבש. חג שמח

 • עינבלית  ביום 23 בספטמבר 2010 בשעה 1:29 PM

  סיפור ידוע, כשלדעתי הפתרון חייב להגיע דרך הפרסום והחשיפה של ההנקה לקהל הרחב. אגב גם אני, לפני תקופות ההורות שלי, חשבתי שאשה שמניקה בציבור עושה משהו לא יפה. כנראה עניין תרבותי, רק כשהציצי הופך לאוכל לתינוק, משתנים דפוסי החשיבה וציצי מפסיק להיות ציצי.
  ולכן, אני לא מצטדקת. המלצרית לא אשמה בחינוך התרבותי שרובנו לוקים בו בטרם תקופת ההורות, ויש רבים שגם תוך כדי תקופת ההורות.

 • מניקה שניים  ביום 23 בספטמבר 2010 בשעה 2:20 PM

  טוב אני כמובן מניקה בכל מקום ובכל עת שבה יש לי צורך להניק.
  ושמישהו רק יעז לנסות להעיר לי הוא יקבל כזאת הרצאה על הנקה שהוא יצטער שניגש בחיי חח 🙂
  גם לי מפריע לראות אימהות שמאכילות את התינוקות שלהם מבקבוק אז מה? אני אגרש אותן למקום אחר?
  פשוט בושה!!!!!!!!

 • מרב  ביום 23 בספטמבר 2010 בשעה 3:42 PM

  אני הנקתי את שלושת ילדיי בכל מקום, את הקטנה שבהם עד גיל שנתיים. לשמחתי, לא נתקלתי אף פעם במישהו שהעיר לי. ואני מזדהה עם המגיבה הקודמת, גם לי מפריע לראות אמהות שמאכילות תינוק בן ימים ספורים מבקבוק )-: מה זה, אין להם ציצי …

 • teddythegirl  ביום 23 בספטמבר 2010 בשעה 10:56 PM

  זה נכון שהבעייתיות גדולה מאוד בכל מה שקשור לחוסר התמיכה בהנקה בימים האלה, וכמובן שההתנהגות של המלצרית היתה מגעילה בעיקר כי היתה גסת רוח, אבל אל תשכחו שיש כאלה שמניקות בכל מקום בצורה פרובוקטיבית ולא צנועה.
  יצא לי לא פעם לראות אמהות מרימות חולצה ומניקות, ליד כולם, בצורה מאוד פוגעת וחושפנית, מה שגורם הרבה פעמים לאנשים מסביב להרגיש לא בנח. אפשר בהחלט לשאול אם זה מפריע, או לעשות זאת בצניעות.

  הנקה זה דבר מדהים , ורצוי להמשיך להניק עד כמה שאפשר, זה מאוד מאוד בריא לתינוק ולאמא גם יחד, וחשוב מאוד להעלות את המודעות בציבור ליתרונות ההנקה שהיום לא כולם מודעים אליהם, אבל מאוד חשוב גם שאימהות יקפידו להתכסות בזמן ההנקה, מה שאמנם אולי לא מאוד נח- אבל הרבה יותר נעים לכל מי שמסביב.

 • הדס מטס  ביום 24 בספטמבר 2010 בשעה 5:16 AM

  ראשית ברור שהמלצרית היא מתחת לגיל. כלומר אולי אפילו בגיל שרואה הורות/תינוקות בתור משו מגעיל או בזוי. יש גיל כזה.
  שנית, כנראה ציוו עליה לגרש את המיניקה. רק כך אפשר להבין את העצבנות שלה. הרי לא ייתכן שהיא התעצבנה מזה באופן אישי. היא יכולה אולי להסתייג, יש גם הנגעלים, אבל בחורה שמתעצבנת מזה? הטילו עליה משימה שקשה לבצע וגם מאוד לא נעים. ועצבים זה סוג של תגובה.
  מצד שלישי,
  לי זה קרה פעם בפארק (ע"ע "אתר ברשת" – את בעצמך מגעילה) ודווקא עם תינוקות פצפונים. אנשים מכניסים כל מיני דברים שקרו להם בחיים ותסכולים שלך תדע מה גרם להם לתוך הערות כלפי אנשים אחרים.

  והערה חייבת נוספת – ולא בוגרת וגם לא עניינית: איזה תינוק מתוק!!!

 • עמית  ביום 24 בספטמבר 2010 בשעה 1:59 PM

  חלב אם הוא האוכל הכי טבעי והכי מתאים ובריא לתינוק והנקה היא מעשה טבעי לחלוטין, אבל צריך לשמור גם על מידה מסויימת של צניעות.
  אני אף פעם לא ראיתי שמעירים למישהי שמניקה את תינוקה, כשחיתול בד מכסה אותם.
  אני בטוח שאם הגברת טמיר-סגל היתה מציעה להתכסות, או אפילו מתכסה מראש, אף אחד לא היה מתנגד ו/או מעיר לה ו/או שולח אותה למקום אחר.
  והערה קטנה למרב ולמניקה שניים, יש אמהות שאינן יכולות או מצליחות להניק מכל מיני סיבות.
  מועדים לשמחה 🙂

 • מניקה שניים  ביום 24 בספטמבר 2010 בשעה 3:16 PM

  לא תמיד יוצא לי או בא לי להתכסות (הרבה פעמים גם התינוק מעיף את הכיסוי) למה אנחנו צריכים לסבול? אני בסה"כ לא חושפת הרבה ומנסה לעשות את זה הכי בצניעות שאפשר.
  אני ממש מוחאת על הקביעה שאומרת שאני צריכה לכסות את עצמי, הנקה היא לא דבר פרובוקטיבי אלא טבע העולם!!!!!!!מה זה הכפייה הזאת? אעשה זאת איך שבא לי ומי שלא מתאים לו שיסובב את ראשו, כמובן שאני לא נכנסת לבית כנסת מלא גברים דתיים ושם חושפת שד, מספיק עם הפרימיטיביות הזאת, לכו לבקש במדינות מתוקנות כמו שבדיה, פינלנד שם נשים מיניקות הן חלק מהנוף וכך צריך להיות

 • שרון  ביום 13 במאי 2012 בשעה 10:47 PM

  סתם לידיעה, ושנתיים באיחור, למקרה שמישהו יגיע לפוסט הזה בחיפוש גוגל ויירד לסוף התגובות, יש בנתב"ג חדר הנקה נהדר ושקט ומריח כמו ספא. קצת נידח אבל ממש נעים. למי שמתקשה במקומות הומים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: